+421 905 615 504
klimalg@klimalg.sk

Klimatizácie / Návody

Rozhodli ste sa kúpiť klimatizáciu?

Toto by ste pred jej výberom mali vedieť

Nehodláte sa už doma „dusiť vo vlastnej šťave“ a rozhodli ste sa kúpiť si klimatizáciu? Dôležité je nielen vybrať si tú správnu, ale ju aj správne namontovať a používať.

Pri stavbe domu , rekonštrukcii bytu ... máte viacero možností, ako si v novom bývaní zabezpečiť príjemnú klímu nielen v zime, ale aj v lete – od vhodne umiestnených listnatých stromov, cez tieniacu techniku až po chladiace okruhy zabudované v stenách a stropoch. Treba však na to myslieť dostatočne včas. Ak bývate v byte alebo v staršom dome a neplánujete veľkú rekonštrukciu, overeným liekom na horúčavy je klimatizácia typu split.

Ide vlastne o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, kde kvapalina v chladiacom okruhu na jednej strane teplo zo vzduchu odoberá (vnútorná jednotka) a na druhej odovzdáva (vonkajšia jednotka). Klasické klimatizácie teda pozostávajú z jednej vonkajšej a z jednej až piatich vnútorných jednotiek (systém split alebo multisplit). Vo vonkajšej jednotke je zabudovaná najhlučnejšia časť zostavy (čerpadlo), takže hluk v interiéri sa obmedzuje na šum prúdiaceho vzduchu. Vnútorné jednotky, obsahujúce rôzne filtre a kvalitné technológie, môžu mať rôznu konštrukciu (parapetné, kazetové, podstropné…), v bytoch sú však najobľúbenejšie nástenné typy.

Čo všetko dokáže?

Aj keď si pri slove klimatizácia väčšinou predstavíme ochladzovanie vzduchu, väčšina dnešných zariadení tohto typu dokáže vzduch aj ohrievať, upraví tiež jeho vlhkosť, odstráni nečistoty a prach, pachy, baktérie, vírusy či alergény ako peľ, roztoče a pod.

Podľa čoho si vybrať

Zamyslite sa nad tým, čo od klimatizácie očakávate,

Budú vám postačia základné nastavenia, ako sú chladenie, kúrenie, odvlhčovanie, alebo ste náročnejší užívateľ a máte radi sofistikovanejšie zariadenia s prémiovými funkciami. V obidvoch prípadoch však odporúčame porovnávať minimálne hlučnosť vnútornej jednotky a energetickú triedu klimatizácie, ktorá vyjadruje efektivitu jej prevádzky.“ Za kvalitné zariadenie s lepšími parametrami síce zaplatíte vyššiu cenu, ale budete mať dlhodobo nižšie prevádzkové náklady.

Dôležité je tiež osloviť kvalifikovanú realizačnú firmu, ktorá sa venuje predaju, montáži a servisu zariadení dlhodobo a má na to certifikovaný personál. V takom prípade budete mať istotu, že sa máte na koho obrátiť, ak by sa na zariadení náhodou vyskytla nejaká porucha.“

Ako neurobiť chybu pri výbere

Klimatizačná jednotka nie je klasický domáci spotrebič. Dôležitú úlohu tu zohráva kvalitná montáž, ktorú by mala urobiť firma so skúsenosťami, certifikovaná slovenským chladiarenským zväzom a oprávnením na montáž. Samozrejme, dôležitý je aj samotný produkt. Firma by mala byť autorizovaná spoločnosť importéra od výrobcu, ktorý dbá v prvom rade na kvalitu.

Aký výkon potrebujete?

Tento dôležitý parameter sa nedá stanoviť odhadom, je potrebné ho vypočítať. Aj tu teda platí odporúčanie: obráťte sa na odborníkov. Potrebný výkon závisí nielen od veľkosti miestnosti, ale aj od ďalších parametrov ako veľkosť a tienenie zasklených plôch, ich situovanie vzhľadom na svetové strany, lokalita, v ktorej sa byt alebo dom nachádza, atď.

Čo si všímať pri výbere klimatizácie

Orientačne možno odhadnúť chladiaci výkon potrebný v bežnej obývačke s rozlohou asi 25 m2 približne na 2,5 – 3,5 kW. Štandardné nástenné jednotky zo základnými funkciami sa dajú kúpiť už od cca 600 € za zariadenie, pri dizajnových jednotkách vyššej triedy a rozšírenými funkciami môže byť cena vyššia – aj pri klimatizácii platí, že za dizajn a vyššiu triedu sa pripláca.

Kam s klimatizáciou?

Vonkajšiu jednotku je ideálne umiestniť tak, aby čo najmenej narúšala exteriér budovy, zároveň by mala mať dostatočný prísun vonkajšieho vzduchu a dôležitá je aj prístupnosť pri servise. Jej vzdialenosť od vnútornej jednotky musí pritom rešpektovať limity dané výrobcom. Je dobré mať na pamäti aj to, že ide o hlučné zariadenie, takže napríklad v blízkosti terasy vám radosť nebude robiť.

Vnútorná jednotka by mala interiér decentne doplniť, nemala by v ňom dominovať. Zároveň by mala byť umiestnená tak, aby vzduch, ktorý z nej prúdi, nefúkal priamo na ľudí v miestnosti. „Výšku aj smer prúdenia vzduchu je, samozrejme, možné nastaviť lamelami. Treba si pri tom uvedomiť, že ochladený vzduch vychádzajúci z klimatizácie je ťažký a asi po 2 m klesá k zemi. Obvykle je preto optimálne nasmerovať výškovú lamelu dohora, aby sa distribuovaný vzduch dostal čo najvyššie a začal padať až po strate svojej rýchlosti. Smerové lamely sa nastavujú tak, aby vzduch prúdil tam, kde je potrebné schladenie, prípadne do stredu miestnosti,“ odporúča zástupkyňa značky Daikin.

Montáž a údržba

Pri montáži treba rátať aj so stavebnými úpravami, ich rozsah závisí od dohody s montážnou firmou. Žiadny budúci užívateľ klimatizácie sa pritom nevyhne prepojeniu vonkajšej jednotky s vnútornou, a to párom izolovaných medených potrubí, v ktorých prúdi chladivo, a komunikačným káblom. Potrebný je aj odvod skondenzovanej vody, ktorá sa tvorí pri ochladzovaní vzduchu v interiéri. Tu je dôležité vhodné umiestnenie odvodu kondenzátu, aby ste napríklad neobťažovali susedov tým, že im bude kvapkať voda na parapet. Rozvody sa môžu zasekať do steny, takže ich nebude vidno. Ak sa chcete vyhnúť búraniu, nevyhnete sa viditeľným krycím lištám.

Zásadný je tiež pravidelný servis, pri ktorom sa vyčistia oba výmenníky tepla, skontroluje sa funkčnosť a všetky mechanické pripojenia a urobí sa dezinfekcia. Odborníci ho odporúčajú robiť dvakrát ročne, pred chladiacou a vykurovacou sezónou. Ak klimatizačné zariadenie obsahuje viac ako 3 kg chladiva, servis je z hľadiska platnej legislatívy povinný.

Ako ju nastaviť?

V horúčavách bývame malátni a unavení, s ochladzovaním interiéru však treba narábať opatrne. Inak vás čakajú nepríjemné stavy, od pálenia očí a slizníc až po prechladnutie. Rozdiel nastavenia medzi vonkajšou teplotou a nami nastavenou teplotou v interiéri by zo zdravotných dôvodov nemal byť väčší ako 6 - 8°C. Keď je vonku 33 °C, čo nebýva výnimkou, predstava 27 °C v miestnosti síce veľmi nepoteší ale teplota vzduchu však nie je jediným faktorom, od ktorého závisí náš pocit komfortu. Rovnakú teplotu totiž vnímame rozdielne pri rôznej vlhkosti vzduchu.

Napríklad pri 25 °C a vlhkosti 40 % nám bude príjemne, ak sa však pri rovnakej teplote zvýši vlhkosť na 80 %, budeme mať pocit dusna a horúčavy. Dôležitú úlohu hrá aj prúdenie vzduchu, ktoré ovplyvňuje odparovanie vody z povrchu tela a jeho ochladzovanie. Pri rýchlejšom prúdení je nám teda chladnejšie – zvýšenie rýchlosti vzduchu o 0,1 m/s pociťujeme ako ochladenie o 2 až 3 °C. Práve prievanu, na ktorý je naše telo citlivé, pritom možno pričítať väčšinu nepríjemných dôsledkov pobytu v klimatizovanom priestore.

Slovník schopností

Inverter

Táto technológia je kľúčová – zabezpečuje príjemné fungovanie moderných klimatizácií (ich vyššiu efektivitu, a teda nižšiu spotrebu, nižšiu hlučnosť a dlhšiu životnosť). Na rozdiel od niekdajšej prevádzky, keď mal kompresor fixne stanovené otáčky a cyklicky sa rozbiehal na maximum a vypínal, dnes sa jeho výkon mení plynule – zvyšuje sa alebo znižuje podľa potreby v rozpätí 10 až 100 %.

Vykurovanie

Pri dnešných klimatizáciách je už celkom bežná možnosť „obráteného chodu“, to znamená, že môžu fungovať aj ako vykurovanie ohriatym vzduchom. Klimatizácia vie aj kúriť pri vonkajších teplotách do –7 °C, teda najmä v prechodnom období, Vyspelejšie klimatizácie s pokročilejšou technológiou  zvládnu vykurovanie aj pri –20 °C.

Odvlhčovanie a zvlhčovanie

Každá klimatizácia vzduch v miestnosti pri ochladzovaní zároveň aj odvlhčuje, čím udržiava jeho vhodnú vlhkosť. Nižšia vlhkosť navyše prináša pocit väčšieho tepelného komfortu aj pri vyššej teplote v lete a nižšej v zime, čo znamená aj energetické úspory. Zvlhčovanie vzduchu je pri domácich klimatizáciách skôr výnimkou, keďže ide o drahú funkciu, ktorá je potrebná len vo fáze vykurovania.

Vetranie

Keďže splitová klimatizácia nedodáva do interiéru čerstvý vzduch, ale len upravuje ten, ktorý už v miestnosti je (chladí ho, ohrieva, odvlhčuje či ionizuje), nezabúdajte na pravidelné vetranie, ktoré má nielen v zime, ale aj v horúcom lete svoje pravidlá. Čerstvý vzduch by ste si mali dopriať najmä v noci a skoro ráno, inak vám prísun horúceho vzduchu, ktorý treba vychladiť, zbytočne zvýši náklady na prevádzku klimatizácie.

Čistenie vzduchu

Celkom bežné je vybavenie klimatizácie rôznymi filtrami (prachovými, pachovými, antibakteriálnymi, ionizačnými a pod.). Dôležitá je pritom ich čistota. Niektoré klimatizačné jednotky sú vybavené automatickým čistením vzduchového filtra, čo je výhodné aj z energetického hľadiska, keďže čistý filter nezabraňuje prúdeniu vzduchu.

Ovládanie

Diaľkové ovládanie je bežnou súčasťou klimatizačného komfortu, s modernými zariadeniami však môžete komunikovať aj cez počítač alebo smartfón. Klimatizácia vám tiež poskytne informácie o svojej prevádzke či spotrebe energie, pamätá si obľúbené nastavenia, prípadne pripomenie čas na čistenie filtrov, niektoré zariadenia možno aj naprogramovať. Napríklad časovanie rýchleho ohrevu oceníte po návrate domov alebo ráno po prebudení. Táto funkcia jednotku vopred odmrazí a predhreje, čím ju pripraví na maximálny vykurovací výkon.

Praktický tip

Hoci sú vnútorné jednotky klimatizácií vybavené klapkami, ktorými sa reguluje smer prúdenia vzduchu (horizontálne aj vertikálne), pri montáži treba zohľadniť aj to, aby vyfukovaný vzduch čo najmenej smeroval do zóny, kde sa najčastejšie zdržiavajú ľudia.

Bližšie informácie správnom výbere zariadenia a montážnej spoločnosti nájdete na stránkach:

https://www.lg.com/sk/download/pdf/RAC-Obchodni-firma-seznam%20web%202-10%20-2020.pdf

Ako na klimatizácie

Prezentácia použitia klimatizácie

Napíšte nám

* Povinné položky

Elegantný design,
atraktívna na prvý pohľad!